خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » نجات جان سه بیمار با اهداء عضو جوان گیلانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۲:۳۱

 کد خبر: 1221
 10 بازدید

نجات جان سه بیمار با اهداء عضو جوان گیلانی

یازدهمین اهداء عضو سال جاری در استان گیلان، به سه بیمار نیازمند به پیوند عضو زندگی دوباره بخشید.

نجات جان سه بیمار با اهداء عضو جوان گیلانی
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/75459

یازدهمین اهداء عضو سال جاری در استان گیلان، به سه بیمار نیازمند به پیوند عضو زندگی دوباره بخشید.

به گزارش انعکاس آزاد، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی  گیلان روز پنجشنبه در این باره گفت: اهداء عضو رامین بلباسی ۲۳ ساله اهل کوچصفهان که بر اثر تصادف در بیست و دوم مردادماه جاری دچار مرگ مغزی شده بود، امروز با رضایت خانواده اش انجام شد.

مازیار محمدی افزود: دو کلیه این جوان در مرکز آموزشی درمانی رشت اهداء و کبد او نیز برای پیوند به بیمارستان شیراز  انتقال داده شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۱۱ بیمار دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهداء عضو عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضا، فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستیگی دارد، استفاده کرد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , اجتماعی , اخبار ویژه
ارسال دیدگاه

تبلیغات