خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » مهم ترین علل “کبد چرب” و ساده ترین روش درمان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۶:۳۷

 کد خبر: 2017
 16 بازدید

مهم ترین علل “کبد چرب” و ساده ترین روش درمان

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با تشریح انواع کبد چرب و علایم و نشانه های آن، گفت: اصلاح شیوه های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

مهم ترین علل “کبد چرب” و ساده ترین روش درمان
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/87454
نایب رییس انجمن تغذیه ایران با تشریح انواع کبد چرب و علایم و نشانه های آن، گفت: اصلاح شیوه های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

دکتر مجید حسن قمی ضمن تشریح بیماری کبد چرب و با بیان اینکه وجود مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، گفت: اما اگر این میزان چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد را به خود اختصاص دهد، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده، به عبارت دیگر کبد چرب به حالتی از تجمع چربی در سلول های کبدی اطلاق می شود که با التهاب کبد همراه است.

۷۰ درصد بیماران مبتلا به کبد چرب، چاقند

وی با بیان اینکه کبد چرب به دو شکل الکلی و غیرالکلی تقسیم می شود، اظهار کرد: این بیماری با برخی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی، رژیم های غیراصولی و سوء تغذیه در ارتباط است و با آنکه علل اصلی بروز کبد چرب ناشناخته است، ولی تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه ای بروز این بیماری محسوب می شوند؛ به عنوان مثال حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند.

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب در ابتدا نشانه خاصی ندارد ولی در صورت عدم رعایت و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه می شود، اظهار کرد: البته افراد غیرالکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ممکن است به این بیماری دچار شوند. همچنین گاهی به علت مصرف برخی داروها نیز این عارضه رخ داده و منجر به رسوب چربی در کبد می شود.

کبد چرب الکلی و غیرالکلی

این متخصص تغذیه، در توضیح کبد چرب غیرالکلی گفت: این بیماری زمانی رخ می دهد که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل شده و با تجمع چربی در بافت کبدی، دچار کبد چرب می شود. این نوع کبد چرب زمانی مشخص می شود که تجمع چربی در کبد به ۱۰ درصد یا بیشتر از وزن کبد برسد. کبد چرب غیرالکلی نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و در نهایت نارسایی کبدی می شود.

وی همچنین درباره کبد چرب الکلی گفت: این بیماری جزو اولین مرحله های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست و اگر فرد از مصرف الکل خودداری کند، این نوع کبد چرب کم کم درمان خواهد شد، اما در صورت ادامه مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی شود.

وی درباره کبد چرب بارداری نیز گفت: هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر است، با این حال اضافه وزن زیاد در هنگام بارداری و تجمع چربی می تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین به همراه داشته باشد. این بیماری می تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خون ریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده، اما پژوهشگران معتقدند این بیماری با هورمون های ترشح شده در این دوران مرتبط است. معمولا علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ می دهد و با حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی مادر باردار مشخص می شود. بنابراین، مادران باردار علاوه بر مراقبت در افزایش تدریجی و منطقی وزن در این دوران و بهره گیری از رژیم های مخصوص زمان بارداری و شیردهی می توانند آزمایش های لازم برای اطلاع از این بیماری را انجام دهند.

دسته بندی مراحل کبد چرب

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب مراحل مختلفی دارد و از گرید یک تا چهار تقسیم بندی می شود، گفت: گرید یک این بیماری ساده ترین نوع کبد چرب است که دلیل آن خوردن مواد غذایی ناسالم، عادات زندگی نادرست، بی تحرکی و در یک کلام ناشی از زندگی ناسالم است و خوشبختانه با رعایت اصول تغذیه ای و افزایش فعالیت بدنی به راحتی درمان می شود.

وی ادامه داد: در گرید دو رسوب چربی در کبد بیشتر شده و بیماری کمی سخت تر و پیچیده تر می شود. این حالت از کبد چرب، رژیم غذایی خاص خود را دارد.

وی همچنین در توضیح گرید ۳ (فیبروز کبدی) گفت: در این مرحله آسیب و التهاب شدید کبد، افزایش چربی و اختلال آنزیم های کبدی باعث می شود تا فرد کم کم به درجات بالاتری از مشکلات کبدی برسد که به آن فیبروز کبدی گفته می شود. این مرحله از کبد چرب به لبه پرتگاه تشبیه می شود و فرد می تواند با رعایت اصول تغذیه ای و دریافت مشاوره تخصصی به سمت بهبودی گام بردارد و یا سبب پیشرفت بیماری، فیبروز یا گرفتگی و سخت شدن بافت کبد شود. در این وضعیت زخم ها و آسیب هایی در کبد دیده می شود و می تواند تا حد برگشت ناپذیری و دایمی شدن پیشرفت کند.

وی ادامه داد: در گرید چهار، سیروز کبدی اتفاق می افتد. سیروز حالتی است که در آن سلول های کبدی جای خود را به سلول های فیبروتیک یا زخم های متعددی می دهد که در واقع، شانس بسیار کمی برای بهبودی کبد وجود دارد. این جراحات کبدی در اکثر موارد در اثر مصرف بلند مدت الکل و عفونت های ویروسی بروز می کند.

مهمترین علل بروز کبد چرب

این متخصص تغذیه در ادامه با اشاره به برخی از مهمترین علل بروز کبد چرب، گفت: برخی از جراحی های شکم مانند برداشتن کیسه صفرا، برداشتن قسمتی از روده یا معده، مصرف بعضی از داروهای خاص مانند هورمون استروژن، کورتون استروئیدها، آمیودارون، تاموکسی فن والپروات سدیم نیز از علل زمینه ساز کبد چرب هستند. در کودکان نیز اختلالات مادرزادی شامل سوء جذب چربی ها، سیستیک فیبروزیس و بیماری ویلسون با کبد چرب همراه هستند.

وی گفت: بسیاری از بیماری ها که برخی از کنار آنها به سادگی رد می شوند مانند افزایش چربی های بد یا کلسترول و تری گلیسیرید در خون، سندرم متابولیک، چاقی به ویژه هنگامی که چربی در شکم متمرکز است، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع ۲، کم کاری تیروئید (hypothyroidism)، کم کاری غده هیپوفیز (hypopituitarism)، خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را افزایش می دهند. به طور کلی تبعیت از رژیم های غذایی نادرست و مصرف هر روزه غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا)، استرس های شغلی و خانوادگی بلند مدت، مصرف داروهای بدون مشاوره با پزشکان متخصص، شیوه زندگی بی فعالیت و نادرست و تبعات آن از قبیل چاقی و اضافه وزن در ابتلا به کبد چرب در بین سنین مختلف دخیل است.

علائم مهم کبد چرب

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه خستگی، درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم برخی از علایم این بیماری است، ادامه داد: علائم و نشانه های احتمالی کبد چرب غیر الکلی و سیروز کبدی شامل مواردی همچون تورم شکمی (آسیت)، عروق خونی بزرگ شده دقیقاً زیر سطح پوست، بزرگ شدن طحال، قرمز شدن کف دست، زردی پوست و چشم می شود.

راههای تشخیص کبد چرب

قمی با تاکید بر اینکه بسیاری از مبتلایان دارای علامت خاصی نیستند و گاهی فرد از درد شکم در ناحیه بالای شکم در قسمت راست و احساس پری و خستگی شکایت می کند، اظهار کرد: گاهی در هنگام بررسی های آزمایشگاهی زمان استخدام افراد در سازمان ها و ارگان ها مشخص می شود که آنزیم های کبدی افزایش یافته و بعد از آن بررسی های تخصصی برای کشف علل زمینه ای و بررسی سایر علل بیماری کبدی توسط پزشک متخصص انجام می شود.

وی ادامه داد: در این حالت پزشک متخصص آزمایش های لازم برای بررسی قند، چربی های خون و ویروس هایی که در بروز هپاتیت نقش دارند را درخواست می کند. بررسی های دیگری مانند سونوگرافی، فیبرو اسکن و حتی گاهی نمونه برداری از کبد نیز انجام می شود.

ساده ترین روش درمان

این متخصص تغذیه در خاتمه با بیان اینکه برای درمان و بهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه ساز مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: اصلاح شیوه های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

باید به یاد داشته باشید که کاهش وزن تدریجی در افراد چاق توسط همه متخصصان توصیه می شود، ولی کاهش ناگهانی وزن، در تشدید این اختلال نقش خواهد داشت. در کبد چرب مقاومت به انسولین شایع بوده و داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان می کنند توسط پزشکان متخصص توصیه می شوند تا علاوه بر اصلاح این اختلال، در بهبود آنزیم های کبدی نیز موثر باشند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , اخبار ویژه
ارسال دیدگاه

تبلیغات