خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » صادرات ۲۰ میلیون دلاری تولیدات منطقه آزاد انزلی /خط آهن رشت ـ کاسپین پیشرفت ۸۳ درصدی دارد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۱:۵۵

 کد خبر: 3155
 5 بازدید

صادرات ۲۰ میلیون دلاری تولیدات منطقه آزاد انزلی /خط آهن رشت ـ کاسپین پیشرفت ۸۳ درصدی دارد

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به واردات یک هزار و ۲۰۰ میلیون دلار کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات در منطقه آزاد انزلی گفت: امسال شاهد ۲۵۹ میلیون دلار صادرات تولید به داخل، ۵۲۵ میلیون دلار صادرات مجدد و ترانزیت از مسیر منطقه و ۲۰ میلیون دلار صادرات تولید به خارج کشور بودیم.

صادرات ۲۰ میلیون دلاری تولیدات منطقه آزاد انزلی /خط آهن رشت ـ کاسپین پیشرفت ۸۳ درصدی دارد
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/51838

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به واردات یک هزار و ۲۰۰ میلیون دلار کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات در منطقه آزاد انزلی گفت: امسال شاهد ۲۵۹ میلیون دلار صادرات تولید به داخل، ۵۲۵ میلیون دلار صادرات مجدد و ترانزیت از مسیر منطقه و ۲۰ میلیون دلار صادرات تولید به خارج کشور بودیم.

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آزاد، عیسی فرهادی مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌های توسعه تجارت دریامحور در مناطق آزاد اظهار کرد: طبق ابلاغ  مصوبه هیئت‌وزیران در بهمن‌ماه امسال، در بخش تسهیل سرمایه‌گذاری و کاهش قوانین دست و پاگیر، قرار بر این شد که سرمایه‌گذارها در کمترین زمان با کاهش هزینه  و راحتی بیشتر مجوزات لازم را اخذ کنند.

وی با اشاره به ضابطه زدایی برای اخذ مجوزها گفت: در منطقه آزاد انزلی ۲۵ کارگروه وجود داشته که پس از ابلاغ طرح هیئت‌وزیران به ۱۵ کارگروه به‌منظور تسریع روند امور کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی به سامانه فعال منطقه آزاد انزلی اشاره کرد و افزود:  از سوم بهمن سال جاری، زیرساخت‌هایی اجرایی شد که عمده این کارها نیاز به سامانه داشت و با تدارک و اجرایی شدن این سامانه، بخش عمده کارهای مردم به‌صورت غیرحضوری و از طریق سامانه در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی اولین منطقه‌ای بوده که ۵۰ بسته سرمایه‌گذاری را به دبیرخانه تحویل داده تصریح کرد: از ۵۰۰ هکتار بخش فعال منطقه آزاد شامل بخش اسکله‌ها، پاساژها و بخش صنعت  در ۲ مجموعه صنعتی یک و ۲، تعداد ۱۶۴ کارخانه می‌باشد که قریب با ۱۲۲ هزار نفر در این بخش‌ها مشغول به فعالیت هستند.

فرهادی با اشاره به افزایش ورودی در بخش گردشگری گفت: در ۱۱ ماه گذشته شاهد ورود بیش از ۹ میلیون و ۱۸۰ نفر در منطقه بوده و طبق پیش‌بینی می‌شود این آمار برای سال آینده به بیش از ۲۰ میلیون گردشگر برسد.

به گفته مدیرعامل منطقه آزاد انزلی امسال بالغ‌بر سه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی و هفت و نیم میلیارد تومان سرمایه‌گذار خارجی داشتیم که با توجه به تجمیع آمارها تا عید سرمایه‌گذاری خارجی به بیش از ۱۰ میلیون دلار خواهد رسید و معتقدیم در سال پیش رو با برنامه‌های خوب‌ صورت گرفته، سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ۲ برابر افزایش پیدا کند.

وی به نقش‌آفرینی تراز تجاری منطقه آزاد در زمینه صادرات ترانزیت و واردات در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه منطقه آزاد انزلی با ۱۶ سال قدمت، نوپا است، در جذب سرمایه‌گذار هنوز به بلوغ خود نرسیده اما در گمرک از رتبه ۱۱ به رتبه ۶ کشوری رسیده است.

فرهادی با اشاره به واردات یک هزار و ۲۰۰ میلیون دلار کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات از منطقه آزاد انزلی بیان کرد: در سال جاری شاهد ۲۵۹ میلیون دلار صادرات تولید به داخل، ۵۲۵ میلیون دلار صادرات مجدد و ترانزیت از مسیر منطقه و ۲۰ میلیون دلار صادرات تولید به خارج کشور بودیم.

وی با تأکید بر توسعه مبادلات تجاری ایران و گیلان با کشورهای حاشیه دریای خزر بیان کرد: با سفر دستیار ویژه پوتین و هیئت سرمایه‌گذار روسیه، مقرر شد که قرارداد خط آهن آستارا ـ بندرعباس با وزارت راه و ترابری جمهوری اسلامی انجام و تا اوایل سال آتی خط آهن کاسپین ـ رشت متصل شود که تاکنون از کل پروژه ۸۳ درصد اجرایی شده و حدود ۷۰۰ متر از این ریل در بندر انزلی زیرسازی شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی با تأکید بر اخذ مجوز دانش‌بنیان در زمینه فعالیت در این حوزه گفت: ۱۱ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در گیلان یعنی ۱۵ واحد و ۸۵ واحد فناور در منطقه آزاد انزلی فعال هستند که با حداقل فضا توانایی ایجاد اشتغال بیشتر با سرانه و بهره‌وری را بالا را دارند./فارس


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , اخبار ویژه , گیلان
ارسال دیدگاه

تبلیغات