خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » ذخیره آب سد سفیدرود به ۷۳۰ میلیون مترمکعب رسید

تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۱۲:۰۷

 کد خبر: 4138
 2 بازدید

ذخیره آب سد سفیدرود به ۷۳۰ میلیون مترمکعب رسید

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود.

ذخیره آب سد سفیدرود به ۷۳۰ میلیون مترمکعب رسید
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/90384

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود.

به گزارش انعکاس آزاد ،وحید خرمی گفت که مجموع مصارف آب در استان گیلان اعم از کشاورزی و شرب و صنعتی را سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب دانست و اظهار کرد: از این میزان، ۳۰۰ میلیون مترمکعب از طریق منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

وی با اشاره به تامین سه میلیارد مترمکعبی از طریق آب های سطحی، افزود: تامین دو میلیارد مترمکعب از مصارف آبی استان به سد سفیدرود وابسته است و این سد یکی از منابع مهم آبی استان بوده و ۷۰ درصد شالیزارها را تحت پوشش قرار می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان در گفت وگوی خبری باران، با بیان اینکه وضعیت آبی استان و کاهش بارش ها خودش را در ذخیره سد سفیدرود نشان می دهد، گفت: با توجه به ذخیره سد درباره مصرف آب تصمیم گیری می کنیم.

خرمی، با اشاره به رهاسازی آب سد و شروع آبگذاری از روز گذشته با وجود ذخیره ۷۳۰ میلیون مترمکعبی، اضافه کرد: سال گذشته در شروع آبگذاری، ۸۳۰ میلیون مترمکعب ذخیره داشتیم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب بیشتر از امسال بود؛ این در حالی است که سال گذشته کاهش محسوس داشتیم و سخت ترین سال از نظر منابع آب کشاورزی بود و لذا امسال وضعیت سخت تری داریم و باید از تجربه سال قبل استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته کمتر از یک میلیارد مترمکعب آب مصرف کردیم، متذکر شد: استاندار گیلان قرارگاه جهادی آب را با حضور فرمانداران و مدیران دستگاه ها تشکیل داد و همه مسئولان پای کار آمدند و امسال نیز نیازمند همکاری هستیم و باید صرفه جویی کنیم.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان فعالیت چاهک ها و آب بندان ها و رودخانه ها را تا اردیبهشت ماه دانست و عنوان کرد: در خردادماه و تیرماه نمی توانیم انتظار جبران بارش داشته باشیم و لذا با توجه به بارش های خوب روزهای اخیر، رهاسازی آب سد را ۹ روز به تاخیر انداختیم تا صرفه جویی در مصرف آب سد داشته باشیم.

وی همین تاخیر چند روزه را موجب ذخیره سازی ۵۰ میلیون مترمکعبی آب در پشت سد دانست و تصریح کرد: آبگذاری تا پایان اردیبهشت ماه پیوسته خواهد بود و برای خردادماه و تیرماه نوبت بندی آغاز می شود.

خرمی ۷۰ درصد از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان را وابسته به سد دانست و خاطرنشان کرد: ۶۷ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان آبخور سنتی هستند و از سردهنه ها و رودخانه ها و آب بندان ها برای شخم و نشاء استفاده می کنند.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه ۸۰ درصد اراضی داخل شبکه سد تاکنون شخم و خزانه گیری را انجام دادند و ۳۰ درصد موفق به نشاء شدند، اظهار کرد: در خارج از شبکه نیز شاهد انجام صد درصدی شخم و خزانه گیری هستیم و بیش از ۵۰ درصد نشاء کردند.

وی گیلان را دارای ۹۰۰۰ هکتار آب بندان فعال دانست و متذکر شد: این آب بندان ها دائما به لایروبی نیاز دارند، زیرا رسوب گذاری انجام می شود و لذا از محل بند «ذ» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۱(بهره برداری از خاک داخل آب بندان) لایروبی ۵۰۰ هکتار از این آب بندان ها را آغاز کردیم و به منابع دولتی تکیه نداریم.

خرمی، ارزش خاک لایروبی شده داخل آب بندان ها را ۱۱۰ میلیارد تومان دانست و اضافه کرد: امسال نیز ۱۵۰ میلیارد تومان کار تعریف کردیم و لایروبی ۴۲۰ هکتار به محض مصرف آب داخل آب بندان آغاز می شود.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ سردهنه مهم سنتی داریم که به دنبال بارش شدید باران تخریب و مجددا احیا می شوند، بیان کرد: در حال حاضر همه سردهنه ها در مدار هستند؛ همچنین بیش از ۹۱۰ دستگاه پمپ سنگین اعم از برقی و دیزلی در ایستگاه های پمپاژ داریم که همه در مدار قرار دارند و هزینه تعمیر و نگهداری و تعویض و برق رسانی آنها را انجام می دهیم.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به فعالیت ۲۶۰ حلقه چاه عمیق آب منطقه ای، تاکید کرد: جهاد کشاورزی نیز ۳۵۰ پمپ و ۳۰۰ حلقه چاه دارد که همه در مدار هستند و بیش از ۶۰ هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز در سطح استان داریم.

وی همچنین از لایروبی ۶۵۰ کیلومتری انهار درجه یک و دو با بیل مکانیکی خبر داد و گفت: لایروبی انهار را با کمک دستگاه های اجرایی انجام دادیم که موجب می شود آب با سرعت به مزرعه برسد و در اختیار کشاورز قرار بگیرد./ایسنا گیلان


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , گیلان
ارسال دیدگاه

تبلیغات