خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » دلیل گرانی مسکن مشخص شد!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ - ۱۸:۲۲

 کد خبر: 1482
 15 بازدید

دلیل گرانی مسکن مشخص شد!

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه در سال ۱۳۹۲، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در ارتباط با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، بیان کرد: «ما مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستیم. چون اگر بر سرمایه، مالیات قرار داده شود سرمایه‌گذاری را تهدید کرده‌ایم و به معنای مخالفت با سرمایه‌گذاری است. با هر تهدید سرمایه‌گذاری مخالفت می‌کنم».

دلیل گرانی مسکن مشخص شد!
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/13712

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه در سال ۱۳۹۲، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در ارتباط با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، بیان کرد: «ما مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستیم. چون اگر بر سرمایه، مالیات قرار داده شود سرمایه‌گذاری را تهدید کرده‌ایم و به معنای مخالفت با سرمایه‌گذاری است. با هر تهدید سرمایه‌گذاری مخالفت می‌کنم».

به گزارش انعکاس آزاد،  مجید کیانپور با اشاره به این‌که درحال‌حاضر میزان معاملات مسکن به پایین‌ترین حد خود رسیده است، گفت: طبق آمارها خرید و فروش نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: کاهش معاملات مسکن نتایج و پیامدهای مثبت و منفی را به دنبال داشته است، به طوری که با کاهش نرخ خرید و فروش مسکن، عملا تقاضا کاهش یافته و به تبع آن قیمت‌ها نیز پایین آمده است. با کاهش معاملات مسکن، سازندگان در این شرایط انگیزه‌ای برای تولید مسکن‌های جدید ندارند، چون بازار در وضعیت رکودی قرار دارد. این نماینده مجلس با اشاره به این‌که در شرایط رکود تولید مسکن کاهش یافته و خریداران و فروشندگان رغبتی برای معامله ندارند، افزود: نرخ مسکن باید بیش از پیش روند کاهشی داشته باشد و انتظار است که نرخ بازار مسکن باز هم در مسیر نزول قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی طی مردادماه امسال در تهران دو هزار و ۹۳۱ فقره قرارداد مسکن در سامانه املاک و مستغلات کشور ثبت شده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۷۳.۷ درصد کاهش یافته است. در مردادماه ۹۷ تعداد قردادهای صحیح ثبت شده مسکن ۱۱ هزار و ۱۵۴ فقره بود.

گفتنی است بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از سرشماری‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵، بیش از ۷۰ درصد تقاضاهای خرید مسکن، تقاضاهای سرمایه‌ای است. به این معنا که خرید خانه به قصد استفاده انجام نشده و کسب سود و سرمایه‌گذاری علت تقاضا است.

تغییر جنس بازار مسکن از بازار مصرفی به بازار سرمایه‌ای موجب شده تا مشابه بازار ارز و سکه، شاهد هجوم سوداگران و سفته‌بازان به این بازار باشیم. این فعالیت گسترده دلالان، در نهایت منجر به نابه‌سامانی‌های فراوانی در بازار مسکن شد که در این شرایط، لزوم مبارزه با سوداگری بیش از پیش حس می‌شود.

به طور کلی یک از سیاست‌های مورد استفاده دولت‌ها در دنیا برای مقابله با سوداگری، استفاده از مالیات‌های تنظیمی است. اجرای سیاست‌ مالیاتی‌های تنظیمی در بازار مسکن، با توجه به افزایش هزینه‌های سوداگری در این بازار، منجر به کنترل سوداگری و نیز کمک به افزایش تولید و عرضة پایدار واحد مسکونی خواهد شد. در همین راستا مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی دو ابزاری است که دولت می‌تواند با استفاده از آنها مانع این شود که سوداگران بیش از این خون مردم را در شیشه کنند.

متاسفانه در سال ۱۳۹۲، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی در ارتباط با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، بیان کرد: «ما مخالف مالیات بر عایدی سرمایه هستیم. چون اگر بر سرمایه، مالیات قرار داده شود سرمایه‌گذاری را تهدید کرده‌ایم و به معنای مخالفت با سرمایه‌گذاری است. با هر تهدید سرمایه‌گذاری مخالفت می‌کنم».

یکی دیگر از مشکلات بازار مسکن، عدم تناسب عرضه و تقاضا است. برای حل این مشکل، نیاز است، سالانه دو میلیون واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۵ ساخته شود. از ابتدای دولت تدبیر و امید، تولید مسکن که در دولت قبلی با طرح مسکن مهر قوت گرفته بود، وارد فضای رکود شدید شد. عباس آخوندی در این زمینه یعنی نساختن خانه برای مردم نقش جدی داشت و طی اظهار نظر‌هایی بارها به نساختن مسکن اعتراف و به آن افتخار کرد. پس از گذشت شش سال از عمر دولت و با آغاز وزارت محمد اسلامی، دولت طرح اقدام ملی مسکن را برای ساخت ۴۰۰هزار واحد تا پایان سال ۱۴۰۰معرفی کرده است.

منبع: کارگرآنلاین

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , اخبار ویژه اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه

تبلیغات