خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » جهانبخش‌: دفاع از مظلوم ارزشمندتر از فوتبال است/ گروه تیم ملی در جام ملت‌ها آسان نیست

تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۳:۴۷

 کد خبر: 4453
 7 بازدید

جهانبخش‌: دفاع از مظلوم ارزشمندتر از فوتبال است/ گروه تیم ملی در جام ملت‌ها آسان نیست

بازیکن ایرانی تیم فاینورد در واکنش به برخی از حاشیه‌سازی‌های ایجاد شده پس از قهرمانی این تیم در لیگ هلند اظهار کرد: در این چند سال در عمل ثابت کردم که نظرم درباره خطوط قرمز کشورم چیست و چقدر برای آن‌ها احترام قائلم.

جهانبخش‌: دفاع از مظلوم ارزشمندتر از فوتبال است/ گروه تیم ملی در جام ملت‌ها آسان نیست
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/27371

بازیکن ایرانی تیم فاینورد در واکنش به برخی از حاشیه‌سازی‌های ایجاد شده پس از قهرمانی این تیم در لیگ هلند اظهار کرد: در این چند سال در عمل ثابت کردم که نظرم درباره خطوط قرمز کشورم چیست و چقدر برای آن‌ها احترام قائلم.

علیرضا جهانبخش در گفت‌وگو با ایسنا به سوالاتی درباره قهرمانی فاینورد در لیگ هلند، انتشار تصویری حاشیه‌ساز پس از قهرمانی این تیم، بازی با رم و کری‌های موربینیو و هم‌گروهی ایران با امارات، فلسطین و هنگ‌کنگ در جام‌ملت‌های آسیا صحبت کرد:

متن کامل این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

– قهرمانی در هلند؛ این موضوع انگار به یک اتفاق عادی برای علیرضا جهانبخش تبدیل شده. قبول داری بازگشت به هلند بعد از حضور در انگلیس برای تو خوش یمن بوده؟

یکی از دلایلم برای انتخاب فاینورد قهرمانی با این تیم بود. فاینورد باشگاهی خوب، با هوادارانی بزرگ است و سرمربی تیم هم سرمربی آلکمار بود که قبلا با او کار کرده بودم. وقتی فاینورد را انتخاب کردم آرزویم این بود که با این تیم به قهرمانی در لیگ برسیم. پارسال تیم خیلی خوبی داشتیم و در کنفرانس لیگ به فینال رسیدیم ولی امسال قهرمانی در لیگ هدف اصلی بود و خوشبختانه در فصلی بسیار خوب که تاکنون تنها یک باخت داشته‌ایم به این هدف رسیدیم و خوشحالم عضو باشگاه خیلی خوب فاینورد هستم و توانستم با این تیم به مقام قهرمانی برسم.

– خیلی‌ها معتقدند علیرضا جهانبخش برای فوتبال هلند ساخته شده؛ فوتبالی که همه چیزش برپایه نظم و تاکتیک است. خودت این را پس از تجربه‌ای که در انگلیس داشتی، قبول داری؟

مطمئنا سبک بازی و نگاه فوتبالی که در هلند و انگلیس وجود دارد با یکدیگر خیلی متفاوت است. در انگلیس من فراز و نشیب فوتبالی داشتم ولی در مجموع زمان‌های خیلی خوبی را در فوتبال انگلیس و باشگاه برایتون پشت سر گذاشتم. همان‌طور که در ابتدا گفتم نگاه فوتبال و سبک بازی در دو کشور متفاوت است. با این حال من سال‌ها در فوتبال هلند بازی کرده‌ام و شناختم از نوع بازی، استراتژی تیم‌ها، لیگ و فوتبال هجومی‌اش کامل است و تلاش کرده‌ام سال به سال تجربه‌ام نسبت به این لیگ و کشور بیش‌تر شود. خدا را شکر همه این‌ها باعث شد که هم از نظر فردی و هم از نظر تیمی فصل خیلی خوبی را در سال جاری با فاینورد پشت سر بگذارم.

– یکی از حاشیه‌هایی که بعد از قهرمانی فاینورد ایجاد شد، انتشار تصویری از تو در کنار یکی از بازیکنان رژیم صهیونیستی بود.

موضع من در این اتفاق مشخص است و نیاز به تفسیر رسانه‌ای ندارد. من در این چند سال در عمل ثابت کردم که نظرم درباره خطوط قرمز کشورم چیست و چقدر برای آن‌ها احترام قائلم. یک بار هفت سال پیش و وقتی خیلی جوان‌تر از امروز بودم و یک بار دیگر دو سال قبل وقتی عضو همین تیم فاینورد بودم نظرم را در عمل نشان دادم. در هر دو بار هم بر اساس خواسته قلبی خودم تصمیم گرفتم که با وجود تعارض با قرارداد حرفه‌ای مقابل تیم‌هایی از این رژیم بازی نکنم چون معتقدم انسانیت و دفاع از مظلوم ارزش بسیار بیش‌تری دارد. در هر دو مرتبه هم باشگاه‌هایم به تصمیمی که گرفتم نهایت احترام را گذاشتند. در این چند سال هم چیزی عوض نشده که من بخواهم نظرم را عوض کنم و احترامی که در گذشته به قوانین و اعتقاداتم می‌گذاشتم، الان هم پابرجاست.

– شاید یکی از افسوس‌های شما حذف در لیگ اروپا بود، آن هم پس از برد در بازی رفت برابر رم.

قطعا همین‌طور است. فکر می‌کنم این فصل می‌توانستیم خیلی راحت دو جام بگیریم، در لیگ اروپا در جام حذفی. در لیگ اروپا در پنج دقیقه آخر برابر رم، بازی را به آن‌ها دادیم و در وقت اضافه شکست خوردیم؛ دیداری که کاملا یک طرفه در اختیار ما بود. در جام حذفی هم در دیدار برابر آژاکس بازی بسیار نزدیکی بود و موقعیت‌های خیلی خوبی را در خانه داشتیم ولی متاسفانه آن بازی را باختیم. با هواداران که صحبت می‌کردیم برای آن‌ها این فصل خیلی قشنگ می‌شد اگر می‌توانستیم در لیگ اروپا به نیمه نهایی برویم و در جام حذفی هم قهرمان شویم ولی در کل قهرمانی در لیگ برای آن‌ها یک جذابیت و شیرینی دیگری داشت. فردای قهرمانی‌مان در لیگ جشنی بزرگی در خیابان گرفتند و نزدیک ۱۵۰، ۲۰۰ هزار نفر به خیابان‌ها آمدند و این نشان می‌دهد که این عنوان چقدر برای آن‌ها دلنشین و لذت‌بخش بود.

– داستان مصاحبه‌ای که درباره ژوزه مورینیو کردی چه بود؟

چیز خاصی نبود. درباره نوع بازی و جنگ روانی که قبل و بعد از بازی راه انداختند صحبت کردم و گفتم که به نظرم قبل از بازی این مسائل طبیعی است و در همه جای دنیا وجود دارد ولی بعد از بازی عکس‌العمل‌هایی که بازیکنان‌شان نشان دادند و بی‌احترامی که به سرمربی و تیم‌مان کردند به‌نظرم بعد از برد نیازی به این کارها نبود چون بازی تمام شده بود.

به‌نظرم بیشتر حس بی احترامی وجود داشت به‌ویژه عکس‌العملی که درباره مربی‌مان داشتند و خیلی جالب و حرفه‌ای نبود. البته در کل همه این‌ها جزوی از فوتبال است.

– درباره قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا هم صحبت کنیم. بعد از هم‌گروهی ایران با امارات، فلسطین و هنگ‌کنگ، خیلی‌ها گفتند گروه ما آسان است. تو با آن‌ها هم نظری؟
من همیشه گفته‌ام تیم‌ها در آسیا در حال پیشرفت‌اند و هیچ بازی آسانی وجود ندارد. خیلی‌ها می‌گویند گروه ما گروه آسانی است اما من اصلا موافق این مساله نیستم. همه بازی‌ها سخت است و همه تیم‌ها برای نتیجه گرفتند می‌آیند. همه تیم‌ها در حال پیشرفت‌اند به همین خاطر باید از مرحله گروهی خیلی محکم کارمان را شروع کنیم و نشان دهیم که هدف بزرگی در جام ملت‌ها داریم.

– و بازی تکراری و احتمالی با کره‌جنوبی در یک چهارم حتما برای تو به عنوان بازیکنی که فرصت حضور در سومین جام ملتها را داری، خاطره‌انگیز است.

فوتبال است و جذابیت‌هایی که دارد، به ویژه وقتی قرار است با تیم‌های بزرگ در آسیا بازی کنیم این موضوع فقط به بهتر شدن‌مان کمک می‌کند و قطعا این چیزی است که منتظرش هستم. ان‌شاءالله هر چه زودتراین اتفاق بیفتد که در ابتدا در گروهی شرایط خوبی داشته باشیم و بعد به مراحل بالا صعود کنیم و در نهایت به هدف بزرگی که داریم دست پیدا کنیم.

– خیلی‌ها معتقدند که این جام ملت‌های آسیا یکی از سخت‌ترین دوره‌های این رقابت‌هاست، آن هم به‌دلیل نمایش درخشانی که چند تیم آسیایی در جام جهانی اخیر ارائه کردند.

قطعا من هم این اعتقاد را دارم. این جام ملت‌ها متفاوت است چون در قطر دیدیم همه تیم‌ها چقدر در جام جهانی خوب بودند. همه پیشرفت کرده‌اند، همه مربیان خوب دارند و بازیکنان‌شان در سطح خیلی خوبی بازی می‌کنند، به همین خاطر به‌نظرم جام ملت‌های خیلی خوب و قشنگی خواهد شد و قطعا هر تیمی که از نظر تجربی، ذهنی و فنی بتواند در این تورنمنت بیش‌تر دوام بیاورد فکر می‌کنم شانس قهرمانی بیش‌تری داشته باشد. این چیزی است که در تیم ما وجود دارد. شخصیت تیمی، کادر جدیدمان که از تجربه خیلی خوبی برخوردار است و در حال تلاشند که یکدلی و رسیدن به هدف مشترک را در تیم‌مان به وجود می‌آورند و امیدوارم با حمایت هواداران‌مان در ایران بتوانیم به هدف بزرگ و مهم‌مان دست پیدا کنیم./ایسنا


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار , ورزشی
ارسال دیدگاه

تبلیغات