خبرهای ویژه

» آخرین_اخبار » ثبت ۱۰۰ درصد اموال غیرمنقول دولتی خراسان جنوبی در سامانه سادا

تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۰۹ - ۱۳:۵۸

 کد خبر: 3560
 10 بازدید

ثبت ۱۰۰ درصد اموال غیرمنقول دولتی خراسان جنوبی در سامانه سادا

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: قریب به ۱۰۰ درصد اموال غیر منقول دولتی استان در سامانه سادا ثبت شده است.

ثبت ۱۰۰ درصد اموال غیرمنقول دولتی خراسان جنوبی در سامانه سادا
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/41483

 مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: قریب به ۱۰۰ درصد اموال غیر منقول دولتی استان در سامانه سادا ثبت شده است.

مرتضی ذاکریان، امروز شنبه ۹ اردیبهشت در جلسه بررسی اقدامات دستگاه‌های اجرایی برای تثبیت مالکیت اموال غیر منقول دولتی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین وظایفی که قانون گذار به استناد قانون محاسبات عمومی و سایر قوانین بر عهده وزارت اقتصاد و ادارات کل امور اقتصادی در استان‌ها گذاشته به عنوان امین اموال دولت و نظارت بر چگونگی استفاده از این اموال است.

به گزارش انعکاس آزاد، وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین و با ارزش ترین اموال دولت‌ها، اموال غیر منقول می‌باشد که کثرت بسیار زیادی داشته و از طرفی به دلیل ثابت بودن می‌توانند مورد تعدی و تعرض قرار گیرند، گفت: یکی از نقاط مؤثری که از این امر می‌تواند جلوگیری کند تثبیت مالکیت و مستندسازی این اموال است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه از طرفی یکی از مباحث در این حوزه نگهداری از اسناد مالکیت بوده که چندین مرحله را سپری کرده‌ایم و یک مرحله تبدیل اسناد دفترچه‌ای قدیمی به اسناد تک برگی و همچنین از طرف دیگر یک سری از تکالیف برای دستگاه‌های اجرایی گذاشته شد، بیان کرد: ماده ۱۲۲ و ۱۲۳ قانون محاسبات عمومی هم مشخص می‌سازد که بحث آئین نامه و ترتیبات نگهداری اسناد به شیوه‌ای که وزارت اقتصاد مشخص می‌کند، می‌باشد.

ذاکریان، مجموع اسناد دولتی که اداره کل امور اقتصادی استان از آن نگهداری می‌کند را ۱۴ هزار و ۳۷۱ سند دانست و گفت: از این تعداد ۸ هزار و ۶۸۱ سند مربوط به سازمان ملی زمین و مسکن، ۳ هزار و ۳۲ سند مربوط به منابع طبیعی و ۲ هزار و ۶۵۸ برگ سند مربوط به سایر دستگاه‌های اجرایی استان می‌شود.

وی به بحث تبدیل اسناد مالکیت به اسناد تک برگی اشاره کرد و افزود: در این راستا در استان در مجموع سه هزار و ۹۳۹ سند وجود دارد که ۳ هزار و ۹۲۵ سند تک برگی دولتی صادر شده و ۱۴ مورد در دست اقدام بوده که در این زمینه یک سری دعاوی حقوقی وجود دارد وگرنه در تبدیل آنها مشکلی وجود نیست؛ در تبدیل اسناد دفترچه‌ای به اسناد تک برگی خراسان جنوبی جز استان‌های برتر کشور شناخته شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تعداد کل درخواست‌های رسیده از ابتدای استان شدن خراسان جنوبی را ۶۰ مورد عنوان و بیان کرد: همچنین تعداد درخواست‌های مخالفت شده ۹ مورد، درخواست‌های مطرح شده در کارگروه استانی ۲۹ مورد و آنهایی که به معاونت حقوقی رئیس جمهور ارسال شده ۸ مورد بوده است؛ تعداد درخواست‌های در جریان نیز ۲۴ مورد است.

وی به عملکرد سامانه سادا اشاره کرد و گفت: در چندین سال گذشته در قوانین بودجه به این موضوع اشاره شد و دستگاه‌ها به ثبت اموال غیرمنقول خود در این سامانه موظف شدند.

ذاکریان تصریح کرد: خوشبختانه باید امروز بگوییم نه به صورت مطلق ولی قریب به ۱۰۰ درصد کار در این زمینه انجام شده و دیگر مال غیر منقولی در استان وجود ندارد که ثبت سامانه نشده باشد.

وی اظهار کرد: یکی از کارهای خلاقانه که در این زمینه در استان انجام گرفت و مدل در کشور شد این بوده که از اشتراکات دولتی آب و برق با همکاری این شرکت‌ها استفاده و با خروجی سامانه سادا مطابقت داده شد که در این راستا هشت مورد از طریق اشتراکات آب و یک مورد از طریق اشتراکات برق در استان کشف گردید.

وی یادآور شد: با توجه به تنفیذ مقام عالی وزارت در خصوص دستورالعمل نحوه شناسایی املاک دولت با استفاده از ظرفیت گزارش‌های مردمی امکان پرداخت پاداش به معرفی کنندگان این اموال که در سامانه سادا وزارت اقتصاد ثبت نیست، حداکثر تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال نیز وجود دارد./ایسنا


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آخرین_اخبار
ارسال دیدگاه

تبلیغات