خبرهای ویژه

» توسعه شهری » با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت؛ آیین دوخت سنتی رشتی دوزی در خانه میرزا برگزار شد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۸:۳۴

 کد خبر: 2850
 6 بازدید

با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت؛ آیین دوخت سنتی رشتی دوزی در خانه میرزا برگزار شد

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، آیین دوخت سنتی رشتی دوزی به مناسبت روز ملی کارآفرینی توسط سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با حضور سید محمد احمدی شهردار رشت، احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اسلامی رشت، محمد حسن عاقل منش و فاطمه شیرزاد اعضای شورای اسلامی شهر […]

با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت؛ آیین دوخت سنتی رشتی دوزی در خانه میرزا برگزار شد
The short URL of the present article is: https://enekasazad.ir/51183

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، آیین دوخت سنتی رشتی دوزی به مناسبت روز ملی کارآفرینی توسط سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با حضور سید محمد احمدی شهردار رشت، احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اسلامی رشت، محمد حسن عاقل منش و فاطمه شیرزاد اعضای شورای اسلامی شهر رشت و حمید رضا محمدی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت در خانه میرزا کوچک خان جنگلی برگزار شد.

سید محمد احمدی در حاشیه برگزاری این آیین به ارائه توضیحاتی درباره خانه کارآفرینی پرداخت و اظهار داشت: خانه کارآفرینی در سال گذشته با انعقاد تفاهم نامه ای بین شهرداری رشت و اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه ای استان راه اندازی شد.

شهردار رشت ادامه داد: طبق این تفاهم نامه آموزش مهارت های صنایع دستی به صورت رایگان و نیمه رایگان به بانوان خود سرپرست و دانشجویان در خانه کارآفرینی ارائه می شود.

سید محمد احمدی هدف از ایجاد خانه کارآفرینی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت را حمایت از مشاغل خانگی عنوان کرد و گفت: بعد از آموزش، هنرآموزان طبق برنامه ریزی و طراحی خانه کارآفرینی به تولید محصولات صنایع دستی می پردازند.

وی به آمارهای آموزشی در خانه کارآفرینی اشاره کرد و تصریح کرد: طبق آخرین آمار در سال ۹۸ خانه کارآفرینی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت موفق به آموزش ۱۲۰ نفر در رشته های رشتی دوزی، گلیم بافی، فرش، کیف های چرمی دست دوز، معرق چوب، زیورآلات چوبی، رزین و سفالگری شد و هنرآموزان پس از گذراندن دوره ها مدرک بین المللی فنی و حرفه ای و کارت شناسایی صنعتگری دریافت کردند که اکنون ۴۰ نفر از این افراد مشغول بکار به صورت مشاغل خانگی هستند.

احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این آئین ضمن قدردانی و تقدیر از هنر اساتید رشتی دوزی، گفت: جای خرسندی است که تربیت هنرمند برای این هنر اصیل و قدیمی ادامه دارد و هنرمندان فرهیخته ای توسط هنرمندان پیشکسوت آموزش می بینند تا این هنر را به نسل های آتی منتقل کنند.

وی ضمن تشکر و تقدیر از حمایت های سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت برای حمایت از هنر اصیل رشتی دوزی گفت: این برنامه ها با این نگاه که هنر رشتی دوزی برندی معتبر برای شهر رشت است و با هدف سوق دادن هنر در مسیر ایجاد اشتغال تدوین می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت کارآفرینی را رمز نجات کشور خواند و تاکید کرد: این مایه خرسندی و مباهات است که در حوزه صنایع دستی به جایی رسیده ایم که رشتی دوزی تنها به عنوان یک هنر به نمایش گذاشته نمی شود و منبع درآمد محسوب می شود.

احمد رمضانپور با تاکید بر اینکه باید فرق بین سرمایه دار و سرمایه گذار مشخص شود، افزود: سرمایه‌دار دغدغه توسعه کشور را ندارد و درگیر قیمت طلا و مسکن و دلار است اما سرمایه‌گذار می خواهد برای کارآفرینی سرمایه گذاری کند و برای حل معضلات و مشکلات جامعه برنامه دارد.

وی با اشاره به توطئه های دشمنان انقلاب در ادوار مختلف اظهار داشت: دشمنان انقلاب و استعمارگران دوست ندارند که کشورهایی که به دنبال استقلال و خودباوری هستند مسیر شکوفایی را طی کنند و فتنه های دشمن بعد از انقلاب موید این ادعاست.

در ادامه حمیدرضا محمدی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت به تولید بالغ بر ۱۸ هزار ماسک در سال گذشته توسط ۲۵ خیاط تحت همکاری با خانه کارآفرینی و مهارت اشاره کرد و اظهار داشت: ماسک های تولید شده توسط دستگاه اتو کلاو ضدعفونی و بسته بندی شده و بین اقشار کم درآمد جامعه به صورت رایگان توزیع شد.

محمدی به دغدغه هنرمندان برای عرضه و فروش تولیدات خانگی اشاره کرد و گفت: هم اکنون فروشگاه مرکز کارآفرینی گیل بانو و همچنین فروشگاهی جنب خانه میرزا کوچک خان جنگلی در اختیار خانه کارآفرینی قرار گرفته تا محصولات تولید شده بانوان خودسرپرست به صورت مستقیم برای فروش عرضه شود.

وی با اشاره به افتتاح دومین خانه کارآفرینی در هفته آینده گفت: در تلاش هستیم تا مکان های جدیدی را برای عرضه تولیدات خانگی اختصاص دهیم تا چرخه تولید تا عرضه کامل شود.

آمنه صدیقی مسئول خانه کارآفرینی و صنایع دستی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت نیز در این آیین با اشاره به تاریخچه هنر رشتی دوزی اظهار داشت: این هنر در دوران قاجار به اوج خود رسید و در بازارچه طلافروشان و زرگران، گلدوز باشی های رشت دوخت سنتی رشتی دوزی را انجام می دادند و این هنر دست مردان شهر رشت بود.

وی با اشاره به اینکه امروز استقبال بانوان از این هنر بیشتر شده است، گفت: با تلاش های سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت هنرمندان خوبی در رشته رشتی دوزی فعال هستند که هر کدام در جایگاه یک کارآفرین قرار دارند.

صدیقی خاطرنشان کرد: خانه کارآفرینی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت اولین خانه کارآفرینی با هدف آموزش صنایع دستی است و تمرکز آن بر روی رو دوزی به خصوش هنر رشتی دوزی است.

در پایان این مراسم از اساتید هنر رشتی دوزی تقدیر شد.

تعداد بازدید:

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : توسعه شهری
ارسال دیدگاه

تبلیغات